A jövő Látogatóközpontja
Egy többfunkciós, XXI. századi igényeket maximálisan kielégítő látogatóközpont épülhet az elkövetkezendő öt évben a Szennai Skanzenben.
Az évről-évre 20-21 ezer látogatót vonzó Szennai Skanzen jelenlegi infrastrukturális lehetőségei mellett elérte látogatófogadásának és -kiszolgálásának maximumát. Szenna Község Önkormányzata és a tagintézményt működtető Szabadtéri Néprajzi Múzeum egyaránt a települést és a múzeumot egyformán érintő fejlesztést tart szükségesnek az idegenforgalmi szempontból kiemelt jelentőségű területen. Mind a község, mind az intézmény elsőrendű célja és feladata, hogy a jövőben egy olyan fejlesztést valósítson meg, mely a turisztikai célok mellett, nemcsak a több mint 700 fős lélekszámú község, hanem a közel 80 ezer lelket számláló vonzáskörzet igényeinek is kiemelkedően magas színvonalon megfelel.
A 2021 februárjában meghirdetett ötletpályázat egy szó szoros értelemben vett ötletbörze volt, melyben a tervezők, saját fantáziájuk papírra vetésével megmutatták, ők hogyan képzelik el a Szennai Skanzen Látógatóközpontját. Az április elsejéig a pályázat keretében 14 pályamű érkezett, melyek változatos, találékony és rendkívüli módon, leleményes megoldások sorával vizualizálják a Szennai Skanzen új épületét.
A Szennai Skanzen múlt értékeit a jövőben rejlő lehetőségekkel tervezi ötvözni. A korszerű fejlesztés legnagyobb volumene a modern és reprezentatív, várhatóan hatszáz négyzetméteres emblematikus megjelenésű látogatóközpont. Az épület nemcsak a jelenlegi fogadóépület, a régi református parókia, szerepét venné át, hanem új funkciókkal bővülve egyben élettér mintájaként is szolgálna, valamint a Szennai Skanzen komplex gondolkodását, valamint a desztináció ökoszemléletét is hangsúlyozná.
A helyi termelők és kézművesek portékáit felvonultató múzeumbolt, és egy somogyi ételeket kínáló bisztró jellegű étterem a „Prósza Presszó” mellett az új látogatóközpont, a mostani focipálya és gépszín helyén irodáknak, interaktív kiállításoknak és időszaki tárlatoknak biztosítana helyszínt. Az épület ily módon a talpas-vázas, műemlék házakat sorát nemcsak folytatná, kiegészítené, hanem négy évszakon át vonzó szolgáltatásokat, kulturális programokat, új közösségi tereket, minőségi szabadidő eltöltést kínálna a helyi közösségnek, a Somogy megyei lakosságnak, valamint az átutazóknak is.
Bízunk abban, hogy a több mint 40 éve prosperáló intézmény, a Szennai Skanzen, fejlesztési elképzeléseivel és megújulásával a régió új találkozási pontjává válhat a jövőben.
A Bíráló Bizottság egybehangzó döntése alapján, a „Szennai Skanzen Látógatóközpont” című építészeti tematikájú ötletpályázatra beküldött pályamunkájával,
I. helyezést ért el Koch Róbert.
A tervező a Szennai Skanzen déli részére egy közel 700 m2-es új fogadóépületet, a térségben új attrakciónak számító, korszerű múzeumi és turisztikai igényeknek megfelelően kialakított reprezentatív látogatóközpontot álmodott. Funkcionálisan jól átgondolt épület egy központi udvar köré kapcsolt, az épületben a helyiségek kapcsolódása logikus, a külső központi teret könnyen elérhetjük, a közlekedés minden irányban könnyedén áramlik. A külső terasz, a „Kör tér” átriumos és parkosított jellege gondozott környezetet mutat a belépők számára, a belépés után irányítottan vezet tovább a múzeum szabadtéri egységei felé. Mindemellett a terasz feletti körtető, nemcsak szimbolikus jelet teremt, hanem fix kialakítása árnyékot ad, az étteremnek fedett teraszt biztosít, csapadékos időben védelmet nyújt, és rendezvény esetén egyfajta hangvetőként is szolgálhat.
II. helyezet: Benedek Dóra
A tervező 800 m2 alapterületen funkcionális szempontból a kettéválasztja a teret, múzeumi és szolgáltatási tevékenység szerint csoportosítja és helyezi el az egységeket. A kerengők struktúrájára emlékeztető kialakítást a pergolát alkotó oszlopok és gerendák sora nyújtja. Az árnyékolást a felfutatott növényzet is kiegészítheti, ezzel az épületeket összekötő kertek pozíciója intimebb, zártabb, az épület kísérő szerkezeteként további kiállítási felületet biztosít, és a közlekedési útvonalat és irányt is megadja a látogatóknak.
![]() |
![]() |
III. helyezett: Bársony István, Bársony Építész Iroda
Az építésztervező öt darab épületet álmodott meg, melyben a funkciók szétválnak, az így létrejött az orientációs-, kiállítótér középen, a többi helyiségben, épületben étterem, szállás, konferenciaterem és a múzeumbolt és pénztárral kap helyet. A „PITARLIGET” becenév, amely a koncepcionális elemekből születik. Felülnézetben egy szélforgót ábrázoló lebegő tető, amelyet oszlopok sokasága tart meg, ahogyan a pitaroszlopok tartják egy ház tornácának terheit. A természetközeli koncepció a patak, híd és tavacska felhasználása és központi térbe helyezése ötletes, de üzemeltetés szempontjából nehézségeket vet fel.
GYERE EL ÉS SZAVAZZ TE IS A KEDVENCEDRE!
Szavazatoddal a kiállítás időtartama alatt esélyt adhatsz a számodra legszimpatikusabb tervnek és tervezőjének, hogy ő vihesse haza a közönség kedvencnek járó különdíjat.
Adj hangot véleményednek és ragadj tollat és választ ki a legszebbet, a legjobbat, a legkreatívabbat, a leghasználhatóbbat, a leglátványosabbat és végül dobd a szavazatod az üvegbe!
Minden vélemény számít!